Get Adobe Flash player

​Nowoczesny Oddział Urologii już czynny

Bogdan Soboń -starosta konecki pierwszy przecina wstęgę.Bogdan Soboń -starosta konecki pierwszy przecina wstęgę.Uroczyście lecz bez fanfar odbyło się otwarcie oddziału urologii. To skrzydło koneckiego szpitala przeszło generalny remont wykonany siłami własnych ekip budowlanych i nakładem 400 tys. złotych. Oddział ma 25 łóżek, gabinety zabiegowe, salę pooperacyjną. A co najważniejsze - oddanych pacjentom specjalistów tej dziedziny medycyny.


Uroczyście otwierano Oddział Urologii Szpitala Specjalistycznego w Końskich. Wśród gości byli m.in.: Grzegorz Świercz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego i Paweł Strzębała, dyrektor Centrum Zdrowia Publicznego w Urzędzie Wojewódzkim, Bogdan Soboń, starosta konecki, Michał Cichocki, burmistrz Końskich, Wiesław Skowron, przewodniczący Rady Powiatu. Przybyli gospodarze: dr n. med. Wojciech Przybylski dyrektor koneckiego szpitala i główny bohater, pomysłodawca i realizator utworzenia urologii w najlepszym, wręcz światowym, wydaniu dr n. med. Lech Lipiec. Nie zabrakło lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników szpitala. Bogdan Soboń i Michał Cichocki wygłosili przemówienia pełne uznania i pochwały spełnionego dzieła, stworzenia w koneckiej lecznicy oddziału, który jest powodem do dumy. Ks. Wiesław Koseła odmówił modlitwę - by ten oddział służył ludziom pomocą, przywracaniem do zdrowia. Po czym go pokropił święconą wodą. I zaczęło się przecinanie wstęg, czyli otwieranie gościom drogi do odwiedzenia oddziału. Rozpoczął Bogdan Soboń, a zakończył dr Lech Lipiec.

Zaczynali od trzech łóżek

Dr Lech Lipiec wspominał, jak to w koneckim szpitalu zadomowiła się urologia. W 1987 roku na ówczesny Oddziale Chirurgicznym kierowanym przez nieżyjącego dr Bolesława Pajączkowiego, notabene w tym samym miejscu, gdzie dziś jest nowa urologia, wydzielono trzy łóżka na potrzeby chorób urologicznych. W 1992 roku kolejny ordynator dr Jan Madej utworzył pododdział urologiczny. W 2002 roku powstał samodzielny Oddział Urologii, którym kieruję od pierwszych dni czyli od 1987 roku. - Remont pomieszczeń, gdzie ostatnio był Zakład Opiekuńczo Leczniczy trwał ledwie pół roku - mówi dyrektor Wojciech Przybylski. - Własnymi ekipami budowlanymi, własnymi siłami prowadziliśmy przebudowę, która kosztowała ponad 280 tys. złotych. Od starostwa koneckiego z Powiatowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymaliśmy 120 tys. złotych. Zatem za 400 tys. złotych wykonana została bardzo poważna inwestycja.

Specjalistyczne leczenie i opieka

Oddział Urologii dorobił się doskonałej kadry medycznej. Zespołem kieruje doktor nauk medycznych Lech Lipiec. A tworzą go specjaliści urologii lek. med. Marek Ptak, lek. med. Przemek Woźniak, lek.med. Paweł Wrona, lek.med. Jacek Adamczyk, lek. med. Michał Lipowski. Elżbieta Jankowska jest koordynatorem ds. pielęgniarstwa i nadzoruje pracę 10 pielęgniarek. Oddział wyposażony jest, miedzy innymi, w sprzęt endoskopowy do elektroresekcji prostaty, litotrypsji i litolapaksji, zabiegów URSL - endoskopowego kruszenia i usuwanie kamieni z moczowodu, PCNL - przezskórnego kruszenia i usuwanie kamieni z nerki. W gabinecie zabiegowym pracuje specjalistyczna aparatura do bezinwazyjnego rozbijania kamieni nerkowych ultradźwiękami. Operacje urologii onkologicznej oraz endoskopowych operacji kamicy dróg moczowych pod kontrolą ramienia C-Rtg., przeprowadzane są na bloku operacyjnym szpitala. Nowością jest mało inwazyjną technika operacji laparoskopowych nerek i prostaty. Prowadzi się tu diagnostykę chorób układu moczowo-płciowego z diagnostyką usg i rtg. urografia, cystografia, badanie komputerowe CT, badanie arteriograficzne, biopsja prostaty pod kontrolą usg - TRUS. W planach jest zakup lasera do operacji prostaty. Koszt tej aparatury szacuje się na ok. 300 tys. złotych.

Równają do najlepszych

- Widziałem w różnych szpitala, klinikach w różnych państwach świata jak wyglądają tego typu oddziały. I starałem się wpasować naszą urologię we wszystkie standardy. To co stworzyliśmy, będzie służyć przyszłym pokoleniom - twierdzi dr Lech Lipiec. - Rocznie Oddział Urologii przyjmie ok. 1200 pacjentów z powiatu koneckiego, powiatów ościennych naszego województwa oraz województw łódzkiego i mazowieckiego. Sale chorych to jedno- i dwuosobowe przytulne pokoje. Wyposażone w łazienki, które są przystosowane dla potrzeb niepełnosprawnych. Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. Wiek temu oddzieliła się od chirurgii ogólnej i stanowi dzisiaj jedną z najszybciej rozwijających się specjalizacji medycznych szczególnie w zastosowaniu mało inwazyjnych technik leczenia. Konecka urologia też nie zatrzyma się na tym etapie w jakim jest teraz. Będzie unowocześniana.

MARIAN KLUSEK

Logowanie
RejestracjaKalendarz

wrzesień 2014
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń
External links are provided for reference purposes. The World News II is not responsible for the content of external Internet sites.
Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.

Login or Zarejestruj się

LOG IN

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj